Home

 Registration

 Program

 Venue and Accommodation

 Social Activities

 Speakers

 Abstracts 

 List of Participants

 Conference Poster

 Committees

  Arrival map

 Conference Images


Sponsors:



Tel Aviv University TAU



Bar-Ilan University BIU



Weizmann Institute



Weizmann Institute SciMin

 

 

	ETOPIM 10 ― preliminary tentative program 
                    FinalProgram23June2015Berg.docx 


								23 June, 2015
		ETOPIM 10 ― Final Program  
 
Sunday 21 June 2015

Arrival at the conference hotel starting 12:00 (noon); a dairy bar will be available with payment.
16:00-19:00 Informal mixing reception with light refreshments
19:30  Dinner and some opening remarks

Monday 22 June 2015

07:00 Breakfast

08:30—10:00 Morning session I;  Chair:  David Bergman

08:30-09:00 Welcome and opening remarks
09:00-09:50  Mathias Fink, “Manipulating spatial boundaries or time boundaries? 
An alternative to time-reversal mirror”   (invited)

10:00—10:20 Coffee and cold drinks

10:20—13.00 Morning session II;  Chair:  Graeme Milton

10:20-11:10 Alexandra Boltasseva, “Plasmonic Ceramics for Practical 
Nanophotonic Devices”   (invited)
11:10-12:00  Allard Mosk , “Shaped wavefronts and speckle correlations: 
A window into opaque media”   (invited)
12:00-12:30 Andrej Cherkaev, “Amazing structures of Multicompoment optimal composites”
12:30-13:00 Elena Cherkaev, “Spectral function of composites and eigenvalues of random matrices”

13:00 Light lunch and rest and informal discussions

15:00—17:40 Afternoon session I;  Chair:  Andrej Cherkaev

15.00-15.50 Ad Lagendijk, “Finite-size scaling of the density of states in a 
3D photonic band gap”   (invited)
15:50-16:10 François Willot, “The effective conductivity of some 2D random media with 
strongly nonlinear laws and dilute concentration of inclusions” 
16:10-16.30  Alexander Baryshev, “Plasmonic photonic-crystal slab as an ultarasensitive 
and robust optical biosensor”
16:30-16:50 Hong Cheng, “Transport Properties of Disordered Photonic Crystals around 
Dirac and Dirac-like Points”
16:50-17:10 Adrian Girchik, “New Insights on coherent wave transmission through disordered systems”

17:10—17:40 Half hour intermission with coffee and cookies

17:40—18:40 Afternoon session II;  Chair:  Elena Cherkaev

17:40- 18:20 Valentin Freilikher, “Dark Modes in Open Disordered Media: Analytical, 
Numerical and Experimental Results”   (invited)
18:20-19:00 David McLachlan, “The Complex Permeability of a Binary Paramagnetic and 
Diamagnetic Composite System”   (invited)
19:00-19:20 Aaron Welters, “On Selective Overdamping Phenomena in Gyroscopic-Dissipative Composites”

19:30 Dinner

21:00 Talk about history and archaeology of the Holy Land by Reuven Kalifon, 
“Invention of the alphabet, authorship of the Old Testament, modern revival of the Hebrew language”

Tuesday 23 June 2015

07:00 Breakfast

08:30—10.20 Morning session I;  Chair:  Valentin Freilikher

08:30-09:20 Ulf Leonhardt, “Transformation Optics”.   (invited)
09:20-09:40 Amos Sharoni, “High Resolution Hall Measurement across the Phase Separated 
Metal-Insulator Transition in VO2“
09:40-10:00 Yakov Strelniker, “Surface Plasmon Driven Strong Angular Anisotropy of 
Voigt and Kerr Effects in Periodic Metal-dielectric Metamaterials”
10:00-10:20 Michael Danziger, “Interdependent resistor network with process-driven dependency”

10.20—10.40 Coffee and cold drinks available

10:40—13.00 Morning session II;  Chair:  Alexander Merzlikin

10:40-11:30 Richard Berkovits, “Entanglement Properties and Quantum Phase Transitions in 
Interacting Disordered One Dimensional Systems”   (invited)
11:30-12:10 David Bergman, “Eigenstates of the full Maxwell equations”    (invited)
12:10-12:30 Parry Chen, “Retrieving the Polarizability Tensor of Wire Media”
12:30-13:00 Konstantin Simovski, “Unusual eigenmodes in arrays of metal nanoantennas and 
their application in photovoltaics”

13:00 Light lunch and rest and informal discussions

15:00—18:20 Afternoon session;  Chair:  Yakov Strelniker

15:00-15:50 Alexandre Aubry, “Full transmission, reflection and trapping of waves through 
a maze of disorder”   (invited)
15:50-16:30 Patrick Sebbah, “Random Lasers under Control?”   (invited)

16:30—17:00 Half hour intermission with coffee and cookies

17:00-17:20 George Kopidakis, “Localization and Propagation in Nonlinear Disordered Systems”
17:20-17:40 Yuri Godin, “Transport properties of periodic nanostructures”
17:40-18:00 Alexander Merzlikin, “Propagation of light polarization through randomly 
anisotropic layered system”
18:00-18:20 Haim Suchowski, “Predicting nonlinear properties of metamaterials from the 
linear response”

18:20-18:50 Business meeting of the International ETOPIM Society; 
all conference participants may participate

18:50 Poster session and 3-minutes mini-talks by poster authors;  Chair:  özgür Selsil  

1. Itay Griniasty, Ulf Leonhardt, “Casimir forces in inhomogeneous media: towards a workable 
regularization”
2. Anatoly V. Khomenko, C.I. García-Gil, R. Salas-Montiel, V.A. Verdugo-Gutiérrez, 
and M.A. García-Zárate, “Second order nonlinear response of gold nanorods on surface-relief silicon 
diffraction gratings”
3. Galina Kraftmakher, Valery Butylkin, and Yuri Kazantsev, “Metastructures ferrite plate/varactor 
loaded conductive resonant elements to achieving magnetic and fast electric control of microwave 
nonreciprocal transmission”
4. Ohad Levy, Elena Cherkaev, “Effective medium approximations for anisotropic composites with 
arbitrary component orientation”
5. Aaron Welters, Alex Figotin, “On Selective Overdamping Phenomena in Gyroscopic-Dissipative 
Composites: additional aspects”
6. Gregory Samelsohn, “Straightening the Lines:Transmission Tomography of Scattering Structures”
7. Abdallah Bassam, Francois Willot, and Dominique Jeulin, “Stokes flow through a Boolean model 
of spheres; Representative Volume Element”
8. Patrick Sebbah, G. Lefebvre, M. Dubois, R. Beauvais, Y. Achaoui, R. K. Ing, E. Bossy, 
S. Enoch, and S. Guenneau, “Focusing Lamb Waves in Structured Plates”
9. Jane O'Neill, Ö. Selsil, R. C. McPhedran, A. B. Movchan,  N. V. Movchan, and  C. Henderson  Mogach, 
"Active Cloaking of Clamped Voids and Coated Inclusions in Membranes and Kirchhoff Plates"

20:00 Dinner

Wednesday 24 June 2015

07:00 Breakfast

08:30—10:30 Morning session I;  Chair:  Alexander Schuchinsky

08:30-09:20 Moti Segev, “Emulation of General Relativistic Effect in Optical Settings”  (invited)
09:20-10:10 Graeme Milton, “Bounds on the transient response of two-component composites”  (invited)
10:10-10:30 George Kafesaki, “THz wave control through chiral metamaterials”

10.30—10.50 Coffee and cold drinks 

10:50—13:00 Morning session II;  Chair:  Ross McPhedran  

10:50-11:40 Costas Soukoulis, “Broadband terahertz Generation from Metamaterials”  (invited)
11:40-12:30 Vladimir Shalaev, “Bringing Metamaterials to Real-Life Applications: 
New Approaches & material Platforms”   (invited)

12:30—13:00 Landauer Medals awarded by the ETOPIM Society to Costas Soukoulis and 
Vladimir Shalaev  

13:00 Light lunch 

14:00 Afternoon half day tour of Jerusalem. About a four hours walk in Old Jerusalem.  
Dinner at the conference hotel. 

Thursday 25 June 2015

07:00 Breakfast 

08:30—10:40 Morning session I;  Chair:  Ruben Barrera 

08:30-09:20 Sebastien Guenneau, “From platonics to seismic metamaterials”   (invited)
09:20-10:00 Andrey Sarychev, “Thermal instability in quantum plasmonics”   (invited)
10:00-10:20 Alexander Schuchinsky, “Interwoven conductor arrays for metasurfaces and 
high  impedance surfaces”
10:20-10:40 Dominique Jeulin, “Modeling the Porous Nanostructure and Transport Properties 
of Electrodes from 3D Full Field FFT Calculation”

10:40—11:00 Coffee and cold drinks

11:00—13:00 Morning session II;  Chair:  Andrey Sarychev

11:00-11:40 Pavel Belov, “Nonlocality in metamaterials”    (invited)
11:40-12:00 Nireekshan Kothakapu Reddy, “Nonlinear Wave Mixing in Plasmonic Structures: 
A Transformation Optics Approach”
12:00-12:20 Carlos Pecharroman, “Magnetically Tunable Composites Exhibiting a Pseudo Plasmonic Resonance”
12:20-12:40 Eugenio Mendez, “Second harmonic generation by metallic nanowires”
12:40-13:00 Valeri Lozovski, “The self-consistent approach to study optical properties of 
nanocomposite films”

13:00 Light lunch and rest and informal discussions 

15:00—17:00 Afternoon session I;  Chair:  Dominique Jeulin

15:00-15:40 Pavel Ginzburg, “Near-field Interference for Signal Routing on Nanoscale”   (invited)
15:40-16:00 Michael Golosovsky, “Surface plasmon and guided wave propagation in live cell monolayer”
16:00-16:20 Elena Chaikina, “Optical platform for the study of the interaction of surface 
plasmon-polaritons with surface feature”
16:20-16:50 Yonatan Sivan, “Nanoparticle-assisted STED, theory and experimental demonstration”

17:00—17:30 Half hour intermission with coffee and cookies

17:30—18:50  Afternoon session II;  Chair:  Pavel Ginzburg 

17:30-18:10 Andrej Stashkevich, “Arrays of ultra-thin Co nanowires: negative refraction 
magneto-optical metamaterial”   (invited)
18:10-18:30 Igor Lyubchanskii, “One-dimensional photonic-magnonic structures” 
18:30-18:40 Vladimir Mityushev, “Effective properties of 2D random composites”
18:40-19:00 Ping Sheng, "Strong electronic Anderson localization and 2D mobility edge 
in antidot graphene"

20:00 Festive dinner; some after dinner talks and some remarks by Mnolis Antonoyiannakis-associate 
editor of Physical Review B

Friday 26 June 2015

07:00 Breakfast

08:30—10:00 Morning session I;  Chair:  Konstantin Simovski

08:30-09:20 Ross McPhedran, “Cloaking and Dirac Cones with Flexural Waves”   (invited)
09:20-09:40 Özgür Selsil, “Active Cloaking of Coated inclusions in Resonant regimes for 
Membrane and Flexural Waves”
09:40-10:00 Asaf Farhi, “Non-quasi-static eigenstates of Maxwell’s equations in a two-constituent 
composite medium and their application to a calculation of the local electric field of a time dependent 
point charge” 

10:00—10:20 Coffee and cold drinks 

10:20—12:30 Morning session II;  Chair:  Ad Lagendijk 

10:20-11:10 Ping Sheng, “Hybrid resonances and the perfect absorption of low frequency sound” (invited)
11:10-11:30 Felix Izrailev, “Spectral and Transport Properties of PT-Symmetric Quarter Stacks”
11:30-11:50 Francesco Utel, “Monte Carlo modeling of chitin random network in ultrawhite beetle scales”.
11:50-12:30 Ruben Barrera, “Extended-Fresnel Formulas for Turbid Colloids: Theory and Experiment” (invited)

12:30 Conference closing ceremony and light lunch  

Friday early afternoon until sometime Monday 29 June — Post conference tour of Galilee for participants who 
enrolled previously. Interested participants should indicate their interest without delay on the registration 
link in the conference home page so as to enable a detailed tour program including prices to be formulated. 
This tour will leave from the conference hotel and end in Tel Aviv and/or Ben Gurion International Airport 
(TLV) sometime Monday 29 June.